Sport on Wednesday TV in South Florida: How about Red Sox-Yankees in one of the biggest competition hooligans in sports?

Here are highlights of live sports events on TV and radio in South Florida for the coming days. East is every time. Cover is subject to change or filling.

Wednesday

GOLF COLLEGE

4 p.m. Western Final Interconnect – Golf

COLLEGE SOFTWARE

5:30 p.m. Minnesota at Wisconsin – BTN

7 p.m. Florida at Florida Street – ESPN2

7 p.m. Georgia Tech by Georgia – CSS

GOLF

7 p.m. Tour LPGA: LOTTE Championship, first round – Golf

MLB

4 p.m. Cincinnati at L.A. Dodgers – MLB

6:30 p.m. Boston by N.Y. Yankees – ESPN

7 p.m. Baltimore at Tampa Bay – Sun Sports Fox

7:10 p.m. Chicago Cubs at Miami – Fox Sports Florida; Radio, 940-AM, 710-AM (S)

10 p.m. Houston at Oakland – MLB

NBA

7 p.m. East Conference of Congress: Indiana at Boston, the first round, Game 2 – TNT

8 p.m. Eastern Conference Playoffs: Detroit at Milwaukee, the first round, Game 2 – NBA

9:30 p.m. Western Conference Playoffs: Utah by Houston, the first round, Game 2 – TNT

NHL

7 p.m. Eastern Conference Playoffs: Boston at Toronto, the first round, Game 4 – NBCSN

8 p.m. Western Conference Playoffs: Nashville at Dallas, the first round, Game 4 – US

10 p.m. Western Conference Playoffs: Calgary at Colorado, the first round, Game 4 – NBCSN

SOCCER

3 p. UEFA Champions League: Manchester City vs. Tottenham – TNT

SPORTS

6 p.m. World Surf League: Beach Rip Curl Pro Bells, day two – FS2

WOMEN'S LACROSSE

6 p.m. Princeton at Pennsylvania – ESPNU

7 p.m. Maryland at Georgetown – FS1

Thursday

BASEBALL COLLEGE

6 p.m. Miami by Louisville – No TV; Radio, 90.5-FM

6 p.m. Missouri by Georgia – ESPNU

7 p.m. Florida at LSU – SEC

8 p.m. Texas at St. Oklahoma – FS1

9 p.m. Mississippi St at Arkansas – ESPNU

GOLF

3 p. PGA Tour: RBC Heritage, the first round – Golf

7 p.m. Tour LPGA: LOTTE Championship, second round – Golf

HOCKE

1:30 p.m. IIHF World Under-18 Championship: Sweden vs. U. – NHL

MLB

7 p.m. Baltimore at Tampa Bay – Sun Sports Fox

NBA

8 p.m. Eastern Congress Playoffs: Philadelphia at Brooklyn, the first round, Game 3 – TNT

9 p.m. Western Conference Playoffs: Denver at San Antonio, the first round, Game 3 – NBA

10:30 p.m. Western Conference Playoffs: Golden State by L.A. Clippers, first round, Game 3 – TNT

NHL

7 p.m. Eastern Conference Playoffs: Washington at Carolina, the first round, Game 5 – TBD

TBD Eastern Congress Playoffs: Pittsburgh by New York Islanders, first round, Game 5 (if necessary) – TBD

TBD Western Conference Playoffs: Vegas at San Jose, the first round, Game 5 – TBD

TBD Western Conference Playoffs: St. Louis at Winnipeg, the first round, Game 5 – TBD

SPORTS

6 p.m. World Surf League: Beach Rip Curl Pro Bells, day three – FS2

WOMEN'S LACROSSE

4 p.m. Michigan at Northwestern – ESPNU

Friday

BOX

4 p.m. Top Rank Boxing Weigh In: Crawford vs Khan – ESPN2

6 p.m. PBC Weigh-in: Garcia vs Granados – FS1

BASEBALL COLLEGE

3:30 p.m. Northwestern to Michigan – BTN

6 p.m. Miami by Louisville – No TV; Radio, 90.5-FM

7:30 p.m. Baylor at Texas Tech – FS1

8 p.m. Florida at LSU – SEC

8:30 p.m. St. Street at Illinois – BTN

COLLEGE SOFTWARE

5:30 p.m. Alabama at Florida – ESPN2

6 p.m. Mississippi St. at Mississippi – CSS

6:30 p.m. Minnesota at Nebraska – BTN

GOLF

Noon PGA Tour Champions: Mitsubishi Electric Classic, the first round – Golf

3 p. PGA Tour: RBC Heritage, second round – Golf

7 p.m. Tour LPGA: LOTTE Championship, third round – Golf

HOCKE

9:30 a.m. IIHF World Under-18 Championships: Slovakia VS. U. – NHL

MLB

2 p.m. Arizona at Chicago Cubs – MLB

7 p.m. Boston at Tampa Bay – Sun Sports Fox

7:10 p.m. Washington at Miami – Fox Sports Florida; Radio, 940-AM, 710-AM (S)

NBA

7 p.m. Eastern Conference Playoffs: Toronto at Orlando, the first round, Game 3 – ESPN

8:30 p.m. Eastern Conference Playoffs: Boston at Indiana, the first round, Game 3 – Chs. 10, 25

9:30 p.m. Western Conference Playoffs: Portland at Oklahoma City, the first round, Game 3 – ESPN

NHL

TBD Eastern Conference makes Playoffs: Columbus at Tampa Bay, the first round, Game 5 (if necessary) – TBD t

TBD Eastern Congress Playoffs: Toronto at Boston, the first round, Game 5 – TBD

TBD Western Conference Playoffs: Colorado at Calgary, the first round, Game 5 – TBD

SOCCER

10 p.m. Soccer Liga MX: Tijuana vs Lobos BUAP – FS2

SPORTS

6 p.m. World Surf League: Beach Rip Curl Pro Bells, day four – FS2

COLLEGE GEMNASTICS ON

1 p.m. NCAA Championship, the first session of staff semifinals – ESPN2

7 p.m. NCAA Championship – ESPNU

7:30 p.m. NCAA Championship, the second session of staff shemifinals – ESPN2

WOMEN'S LACROSSE

5 p. Penn Street at Johns Hopkins – ESPNU

Saturday

BOX

3 p. Top rated Boxing: Crawford vs Indongo (taped) – ESPNEWS

4 p.m. Top Step Boxing: Benavidez vs Crawford (tapered) – ESPNEWS

6 p.m. Top of the Boxing Class: Subcards – ESPN2

8 p.m. PBC Night Chs – Chs. 7, 29

10:30 p.m. Combat Night PBC: Garcia vs Granados – FS1

BASEBALL COLLEGE

1 p.m. Miami by Louisville – No TV; Radio, 90.5-FM

3 p. Florida at LSU – ESPN2

3 p. Nebraska at Iowa – BTN

4 p.m. Texas at St. Oklahoma – ESPNU

4 p.m. Texas A&M at South Carolina – SEC

9 p.m. Vanderbilt by Alabama – CSS

10 p.m. Arizona by Oregon St. – ESPNU

COLLEGE FOOTBALL

2 p.m. Spring Georgian – CSS

COLLEGE GEMNASTICS

7 p.m. NCAA Championship – BTN

LACROSSE COLLEGE

Noon North Carolina at Notre Dame – ESPNU

Noon Bucknell at Lehigh – CBSSN

1 p.m. Maryland at Ohio St. – BTN

5 p. Syracuse in the Navy – CBSSN

COLLEGE SOFTWARE

11 a.m. Ohio St. at St Michigan – BTN

Noon Tennessee at Georgia – SEC

1 p.m. Iowa St. Louis at Baylor – Sun Sports Fox

2 p.m. Alabama at Florida – ESPN

2 p.m. LSU by Arkansas – ESPNU

7 p.m. Auburn by Kentucky – SEC

GOLF

3 p. PGA Tour Champions: Mitsubishi Electric Classic, second round – Golf

7 p.m. Tour LPGA: LOTTE Championship, final round – Golf

MLB

4:05 p.m. San Francisco at Pittsburgh – FS1

6 p.m. Boston at Tampa Bay – Sun Sports Fox

6:10 p.m. Washington at Miami – Fox Sports Florida; Radio, 940-AM, 710-AM (S)

7:10 p.m. L. Dodgers by Milwaukee – FS1

MMA

10 a.m. UFC Night Fighting – ESPN2

10 p.m. Lion Fight 54 – CBSSN

NBA

3 p. Eastern Congress Playoffs: Philadelphia at Brooklyn, the first round, Game 4 – TNT

5:30 p.m. Western Conference Playoffs: Denver at San Antonio, the first round, Game 4 – TNT

8 p.m. Eastern Conference Playoffs: Milwaukee at Detroit, the first round, Game 3 – ESPN

10:30 p.m. Western Conference Playoffs: Houston at Utah, the first round, Game 3 – ESPN

NHL

TBD Eastern Playoffs Conference: Carolina at Washington, the first round, Game 5 (if necessary) – TBD

TBD Eastern Congress Playoffs: New York Islanders, first round, Game 6 (if necessary) – TBD

TBD Western Conference Conference: Winnipeg at St. Louis, the first round, Game 6 (if necessary) – TBD t

TBD Western Conference Playoffs: Dallas at Nashville, the first round, Game 5 – TBD

RUGBY

12:30 p.m. Cup of European Rugby Champions: Saracens vs Munster, semifinals (tapered) – NBCSN t

7:30 p.m. Senior League Rugby: Rugby United New York vs Utah – CBSSN

SOCCER

6:30 a.m. Serie of Italy A: Parma vs AC Milan – ESPN2

7:25 a.m. Premier League Soccer: Manchester City vs. Tottenham – NBCSN

9:30 a.m. Bundesliga Soccer: Bayern Munich vs. Werder Bremen – FS1

9:30 a.m. Bundesliga Soccer: FC Augsburg vs VfB Stuttgart – FS2

9:55 a.m. Premier League Soccer: Arsenal vs Crystal Palace – NBCSN

10 a.m. Premier League Soccer: Bournemouth vs Fulham – CNBC

12:30 p.m. Premier League Soccer: Newcastle United vs. Southampton – Chs. 5, 6

Leave a comment

Send a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.