newsdirectory3

Up to 20 teams, Kawasaki F-Yokohama opening / J1 full schedule-J1: Nikkan Sports

The J-League announced the schedule for this season on the 22nd. J1 will be contested by the most 20 teams in history and will start on February 26th. December 4th will be the final section. The J1 schedule is as follows.

◆1 section

2/26 (gold)

Kawasaki F-Yokohama (19:00 Todoroki)

2/27 (Sat)

Sapporo-Yokohama FC (14:00 Sapporo Dome)

Urawa-Tokyo (14:00 Saitama)

Hiroshima-Sendai (14:00 E-sta)

Oita-Tokushima (14:00 Showa Denko Dome)

Kashima-Shimizu (15:00 Kashima)

Shonan-Tosu (15:00 Lemon S)

C Osaka-Kashiwa (16:00 Yanmar)

Kobe-G Osaka (17:00 Noevir)

2/28 (Sun)

Fukuoka-Nagoya (13:00 Best Denki Stadium)

◆2 sessions

3/6 (Sat)

Sendai-Kawasaki F (14:00 Yurtec)

Tokyo-C Osaka (14:00 Ajinomoto Stadium)

Shimizu-Fukuoka (14:00 IAI Stadium)

Tokushima-Kobe (14:00 Naruto Otsuka)

Yokohama FC-Oita (15:00 Nippatsu)

Gamba Osaka-Kashima (16:00 Panasonic)

Tosu-Urawa (15:00 station star)

Kashiwa-Shonan (16:00 Sankyo F Kashiwa)

Nagoya-Sapporo (16:00 Toyota Stadium)

3/7 (Sun)

Yokohama-Hiroshima (13:00 Nissan Su)

◆3 sections

3/10 (water)

Fukuoka-Yokohama (18:00 Best Denki Stadium)

Kashima-Shonan (19:00 Kashima)

Kashiwa-Nagoya (19:00 Sankyo F Kashiwa)

Tokyo-Kobe (19:00 Ajinomoto Stadium)

Kawasaki F-Tokushima (19:00 Todoroki)

Gamba Osaka-Oita (19:00 Panasonic)

C Osaka-Shimizu (19:00 Yanmar)

Hiroshima-Sapporo (19:00 Esta)

Tosu-Sendai (19:00 Station Star)

Urawa-Yokohama FC (19:30 Saitama)

◆4 sessions

3/13 (Sat)

Sapporo-G Osaka (14:00 Sapporo Dome)

Yokohama FC-C Osaka (14:00 Nippatsu)

Tokushima-Fukuoka (14:00 Naruto Otsuka)

Shonan-Sendai (15:00 Lemon S)

Kashima-Hiroshima (16:00 Kashima)

Kobe-Nagoya (18:00 Noevir)

Kawasaki F-Kashiwa (17:00 Todoroki)

3/14 (Sun)

Yokohama-Urawa (13:00 Nissan Su)

Shimizu-Tosu (14:00 IAI Stadium)

Oita-Tokyo (15:00 Showa Denko Dome)

◆5 knots

3/17 (water)

Fukuoka-Kashima (18:00 Best Denki Stadium)

Sendai-G Osaka (19:00 Yurtec)

Tokyo-Shonan (19:00 Ajinomoto Stadium)

Yokohama-Tokushima (19:00 NHK Spring)

C Osaka-Oita (19:00 Yanmar)

Kobe-Kawasaki F (19:00 Noevir)

Hiroshima-Shimizu (19:00 Esta)

Tosu-Kashiwa (19:00 Station Star)

Urawa-Sapporo (19:30 Saitama)

Nagoya-Yokohama FC (19:30 Toyota Stadium)

◆6 knots

3/20 (Saturday / holiday)

Sapporo-Kobe (14:00 Sapporo Dome)

3/21 (Sun)

Tokyo-Sendai (13:00 Ajinomoto Stadium)

Gamba Osaka-Yokohama (14:00 Panasonic)

Tokushima-Yokohama FC (14:00 Naruto Otsuka)

Tosu-Fukuoka (14:00 station star)

Oita-Hiroshima (14:00 Showa Denko Dome)

Urawa-Kawasaki F (15:00 Saitama)

Shonan-C Osaka (15:00 Lemon S)

Kashima-Nagoya (16:00 Kashima)

Kashiwa-Shimizu (16:00 Sankyo F Kashiwa)

◆7 ​​knots

4/2 (gold)

C Osaka-Tosu (19:00 Yanmar)

4/3 (Sat)

Yokohama-Shonan (13:00 Nissan Su)

Sendai-Kobe (14:00 Yurtec)

Yokohama FC-Kashiwa (17:00 Nippatsu)

Nagoya-Tokyo (14:00 Toyota Stadium)

Hiroshima-G Osaka (14:00 E-sta)

Fukuoka-Sapporo (14:00 Best Denki Stadium)

Urawa-Kashima (15:00 Saitama)

Kawasaki F-Oita (19:00 Todoroki)

4/4 (Sun)

Shimizu-Tokushima (14:00 IAI Stadium)

◆8 sessions

4/6 (Fire)

Yokohama-C Osaka (19:00 Nissan Su)

4/7 (water)

Kashima-Kashiwa (19:00 Kashima)

Tokyo-Sapporo (19:00 Ajinomoto Stadium)

Kawasaki F-Tosu (19:00 Todoroki)

Yokohama FC-Hiroshima (19:00 Nippatsu)

Shonan-Nagoya (19:00 Lemon S)

Shimizu-Urawa (19:00 IAI Stadium)

Gamba Osaka-Fukuoka (19:00 Panasonic)

Kobe-Oita (19:00 Noevir)

Tokushima-Sendai (19:00 Naruto Otsuka)

◆9 knots

4/10 (Sat)

Hiroshima-Shonan (14:00 E-sta)

4/11 (Sun)

Sapporo-Kashima (13:05 Sapporo Dome)

Sendai-Yokohama (14:00 Yurtec)

Tokyo-Kawasaki F (14:00 Ajinomoto Stadium)

Kobe-Shimizu (17:00 Noevir)

Tosu-Yokohama FC (15:00 station star)

Oita-Nagoya (15:00 Showa Denko Dome)

Urawa-Tokushima (16:00 Saitama)

Kashiwa-G Osaka (17:00 Sankyo F Kashiwa)

TBD C Osaka-Fukuoka

◆10 knots

4/16 (gold)

Sapporo-Yokohama (19:00 Sapporo Dome)

4/17 (Sat)

Yokohama FC-Sendai (14:00 Nippatsu)

Tokushima-Kashima (14:00 Naruto Otsuka)

Fukuoka-Tokyo (14:00 Best Denki Stadium)

Oita-Kashiwa (14:00 Showa Denko Dome)

Shonan-Kobe (15:00 Lemon S)

Undecided Kawasaki F-Hiroshima

Undecided Nagoya-Torisu

Undecided G Osaka-Shimizu

Undecided C Osaka-Urawa

◆11 knots

3/3 (water)

Kawasaki FC Osaka (19:00 Todoroki)

Nagoya-G Osaka (19:30 Toyota Stadium)

4/24 (Sat)

Sapporo-Sendai (13:00 Sapporo Atsubetsu)

Tokyo-Tosu (14:00 Ajinomoto Stadium)

Yokohama-Yokohama FC (14:00 Nissan Su)

Hiroshima-Fukuoka (14:00 E-sta)

Kashiwa-Tokushima (16:00 Sankyo F Kashiwa)

Kashima-Kobe (17:00 Kashima)

4/25 (Sun)

Shimizu-Shonan (14:00 IAI Stadium)

Urawa-Oita (16:00 Saitama)

◆12 knots

5/1 (Sat)

Sendai-Kashiwa (14:00 Yurtec)

Tokyo-Yokohama (14:00 Ajinomoto Stadium)

Fukuoka-Urawa (14:00 Best Denki Stadium)

Kobe-Hiroshima (15:00 Noevir)

Tosu-Tokushima (16:00 station star)

Yokohama FC-Kashima (17:00 Nippatsu)

5/2 (Sun)

Oita-Shimizu (14:00 Showa Denko)

Shonan-Sapporo (15:00 Lemon S)

5/12 (water)

Kawasaki F-Nagoya (19:00 Todoroki)

C Osaka-G Osaka (19:30 Yanmar)

◆13 knots

5/8 (Sat)

Tosu-Hiroshima (14:00 station star)

5/9 (Sun)

Yokohama-Kobe (13:00 Nissan Su)

Shimizu-Yokohama FC (14:00 IAI Stadium)

Fukuoka-Kashiwa (14:00 Best Denki Stadium)

Shonan-Oita (15:00 Lemon S)

Tokushima-Sapporo (15:00 Naruto Otsuka)

Urawa-Sendai (16:00 Saitama)

Kashima-Tokyo (17:00 Kashima)

6/30 (water)

Gamba Osaka-Kawasaki F (19:00 Panasonic)

Nagoya-C Osaka (19:30 Toyota Stadium)

◆14 knots

5/15 (Sat)

Sendai-Fukuoka (14:00 Yurtec)

Shimizu-Nagoya (14:00 IAI Stadium)

Kashima-Yokohama (15:00 Kashima)

Kashiwa-Tokyo (16:00 Sankyo F Kashiwa)

Hiroshima-Tokushima (16:00 Esta)

Oita-Tosu (16:00 Showa Denko Dome)

Yokohama FC-Shonan (17:00 Nippatsu)

Kobe-C Osaka (19:00 Noevir)

5/16 (Sun)

Kawasaki F-Sapporo (15:00 Todoroki)

Gamba Osaka-Urawa (17:00 Panasonic)

◆15 knots

5/22 (Sat)

Sapporo-Shimizu (14:00 Sapporo Dome)

Sendai-Oita (14:00 Yurtec)

Tosu-Kashima (14:00 station star)

Kawasaki F-Yokohama FC (15:00 Todoroki)

Urawa-Kobe (16:00 Saitama)

Yokohama-Kashiwa (17:00 Nissan Su)

Fukuoka-Shonan (17:00 Best Denki Stadium)

Tokushima-Nagoya (18:00 Naruto Otsuka)

Tokyo-G Osaka (19:00 Ajinomoto Stadium)

5/23 (Sun)

C Osaka-Hiroshima (15:00 Yanmar)

◆16 knots

5/26 (water)

Sapporo-Tosu (19:00 undecided)

Kashima-C Osaka (19:00 Kashima)

Kashiwa-Kobe (19:00 Sankyo F Kashiwa)

Yokohama FC-Fukuoka (19:00 Nippatsu)

Shonan-Kawasaki F (19:00 Lemon S)

Shimizu-Tokyo (19:00 IAI Stadium)

Hiroshima-Urawa (19:00 Esta)

Oita-Yokohama (19:00 Showa Denko Dome)

Nagoya-Sendai (19:30 Toyota Stadium)

5/27 (wood)

Gamba Osaka-Tokushima (19:00 Panasonic)

◆17 knots

5/29 (Sat)

Kashiwa-Sapporo (19:00 Sankyo F Kashiwa)

5/30 (Sun)

Yokohama-Shimizu (13:00 Nissan Su)

Tokyo-Hiroshima (14:00 Ajinomoto Stadium)

Kobe-Tosu (14:00 Noevir)

Sendai-C Osaka (15:00 Yurtec)

Tokushima-Shonan (15:00 Naruto Otsuka)

Oita-Fukuoka (15:00 Showa Denko Dome)

Gamba Osaka-Yokohama FC (17:00 Panasonic)

Urawa-Nagoya (18:00 Saitama)

Kawasaki F-Kashima (19:00 Todoroki)

◆18 knots

6/19 (Sat)

Fukuoka-Kobe (13:00 Best Denki Stadium)

Sapporo-Oita (14:00 Sapporo Atsubetsu)

C Osaka-Tokushima (15:00 Yodogawa *)

Nagoya-Yokohama (17:00 Toyota Stadium)

Yokohama FC-Tokyo (18:00 NHK Spring)

Shimizu-Kawasaki F (19:00 IAI Stadium)

Hiroshima-Kashiwa (19:00 Esta)

Tosu-G Osaka (19:00 station star)

6/20 (Sun)

Kashima-Sendai (17:00 Kashima)

Urawa-Shonan (19:00 Saitama)

* Due to the decision on naming rights, the name of “Nagaikyu” was changed to “Yodokou” from April 1, 2021.

◆19 knots

6/22 (Fire)

Nagoya-Hiroshima (19:30 Toyota Stadium)

6/23 (water)

Sapporo-C Osaka (19:00 Sapporo Atsubetsu)

Sendai-Shimizu (19:00 Yurtec)

Kashiwa-Urawa (19:00 Sankyo F Kashiwa)

Kawasaki F-Fukuoka (19:00 Todoroki)

Yokohama-Tosu (19:00 NHK Spring)

Shonan-G Osaka (19:00 Lemon S)

Kobe-Yokohama FC (19:00 Noevir)

Tokushima-Tokyo (19:00 Naruto Otsuka)

Oita-Kashima (19:00 Showa Denko Dome)

◆20 knots

6/26 (Sat)

C Osaka-Kobe (18:00 Yodogawa)

Kawasaki F-Sendai (19:00 Todoroki)

6/27 (Sun)

Yokohama FC-Shimizu (18:00 Nippatsu)

Gamba Osaka-Hiroshima (18:00 Panasonic)

Tokushima-Yokohama (18:00 Naruto Otsuka)

Tosu-Nagoya (18:00 station star)

Kashima-Sapporo (18:30 Kashima)

Urawa-Fukuoka (19:00 Saitama)

Tokyo-Oita (19:00 Ajinomoto Stadium)

Shonan-Kashiwa (19:00 Lemon S)

◆21 knots

7/3 (Sat)

Yokohama FC-Kawasaki F (18:00 NHK Spring)

Sendai-Urawa (19:00 Yurtec)

Kashiwa-Yokohama (19:00 Sankyo F Kashiwa)

Kobe-Shonan (19:00 Noevir)

Hiroshima-Tosu (19:00 Esta)

7/4 (Sun)

Sapporo-Tokushima (13:05 undecided)

Shimizu-Oita (18:00 IAI Stadium)

Nagoya-Kashima (18:00 Toyota Stadium)

Fukuoka-G Osaka (18:00 Best Denki Stadium)

C Osaka-Tokyo (19:00 Yodogawa)

◆22 knots

7/10 (Sat)

Yokohama-Fukuoka (18:00 NHK Spring)

Sendai-Sapporo (19:00 Yurtec)

Oita-Urawa (19:00 Showa Denko Dome)

7/11 (Sun)

Gamba Osaka-Kobe (18:00 Panasonic)

Hiroshima-Yokohama FC (18:00 Esta)

Tokushima-Shimizu (18:00 Naruto Otsuka)

Kashiwa-Kashima (19:00 Sankyo F Kashiwa)

Shonan-Tokyo (19:00 Lemon S)

Nagoya-Kawasaki F (19:00 Toyota Stadium)

Tosu-C Osaka (19:00 station star)

◆23 knots

8/9 (Monday / holiday)

Sapporo-Urawa (15:00 undecided)

Yokohama FC-Nagoya (18:00 Nippatsu)

Shimizu-Yokohama (18:00 IAI Stadium)

Shonan-Kashima (19:00 Lemon S)

C Osaka-Sendai (19:00 Yodogawa)

Kobe-Kashiwa (19:00 Noevir)

Tokushima-G Osaka (19:00 Naruto Otsuka)

Fukuoka-Hiroshima (19:00 Best Denki Stadium)

Tosu-Tokyo (19:00 station star)

Oita-Kawasaki F (19:00 Showa Denko Dome)

◆24 knots

8/13 (gold)

Yokohama-Oita (19:00 NHK Spring)

Shimizu-G Osaka (19:00 IAI Stadium)

8/14 (Sat)

Sapporo-Tokyo (14:00 Sapporo Dome)

Nagoya-Shonan (18:00 Toyota Stadium)

Sendai-Yokohama FC (19:00 Yurtec)

Urawa-Tosu (19:00 Urawa Komaba)

Kashiwa-Kawasaki F (19:00 Sankyo F Kashiwa)

Hiroshima-Kobe (19:00 Esta)

8/15 (Sun)

Kashima-Tokushima (18:30 Kashima)

Fukuoka-C Osaka (19:00 Best Denki Stadium)

◆25 knots

8/21 (Sat)

Yokohama-Sendai (18:00 NHK Spring)

Kashiwa-Tosu (19:00 Sankyo F Kashiwa)

Shonan-Shimizu (19:00 Lemon S)

Gamba Osaka-Tokyo (19:00 Panasonic)

Kobe-Kashima (19:00 Noevir)

Hiroshima-Kawasaki F (19:00 Esta)

Tokushima-Urawa (19:00 Naruto Otsuka)

Oita-Sapporo (19:00 Showa Denko Dome)

C Osaka-Yokohama FC (19:30 Yodogawa)

8/22 (Sun)

Nagoya-Fukuoka (18:00 Toyota Stadium)

◆26 knots

8/25 (water)

Sapporo-Nagoya (19:00 Sapporo Atsubetsu)

Sendai-Tokyo (19:00 Yurtec)

Urawa-Hiroshima (19:00 Urawa Komaba)

Yokohama FC-G Osaka (19:00 Nippatsu)

Shimizu-Kashima (19:00 IAI Stadium)

Tokushima-Kashiwa (19:00 Naruto Otsuka)

Fukuoka-Kawasaki F (19:00 Best Denki Stadium)

Tosu-Yokohama (19:00 station star)

Oita-Kobe (19:00 Showa Denko Dome)

C Osaka-Shonan (19:30 Yodoko)

◆27 knots

8/28 (Sat)

Sapporo-Kawasaki F (14:00 Sapporo Atsubetsu)

Yokohama-Kashima (19:00 Nissan Su)

G Osaka-C Osaka (19:00 Panasonic)

Kobe-Tokyo (19:00 Noevir)

Hiroshima-Oita (19:00 Esta)

8/29 (Sun)

Nagoya-Shimizu (18:00 Toyota Stadium)

Sendai-Tosu (19:00 Yurtec)

Kashiwa-Yokohama FC (19:00 Sankyo F Kashiwa)

Shonan-Urawa (19:00 Lemon S)

Fukuoka-Tokushima (19:00 Best Denki Stadium)

◆28 knots

9/10 (gold)

Yokohama FC-Urawa (Nippatsu)

9/11 (Sat) or 9/12 (Sun)

Kashima-Fukuoka (Kashima)

Tokyo-Kashiwa (Ajinomoto Stadium)

Kawasaki F-Kobe (Todoroki)

Nagoya-Tokushima (Toyota Stadium)

Gamba Osaka-Sendai (Panasta)

C Osaka-Sapporo (Yodogawa)

Hiroshima-Yokohama (Esta)

Tosu-Shimizu (Ekimae Real Estate Stadium)

Oita-Shonan (Showa Denko Dome)

◆29 knots

9/17 (gold)

Tosu-Oita (Ekimae Real Estate Stadium)

9/18 (Sat) or 9/19 (Sun) or 9/20 (Month, celebration)

Kashima-G Osaka (Kashima)

Urawa-C Osaka (Saitama)

Kashiwa-Hiroshima (Sankyo F Kashiwa)

Tokyo-Yokohama FC (Ajinomoto Stadium)

Yokohama-Nagoya (NHK Spring)

Shonan-Fukuoka (Lemon S)

Shimizu-Sendai (Iaista)

Kobe-Sapporo (Noevir)

Tokushima-Kawasaki F (Naruto Otsuka)

◆30 knots

9/24 (gold)

Shimizu-Kobe (Iaista)

9/25 (Sat) or 9/26 (Sun)

Sapporo-Hiroshima (undecided)

Sendai-Tokushima (Yurtec)

Tokyo-Urawa (Ajinomoto Stadium)

Kawasaki F-Shonan (Todoroki)

Yokohama FC-Yokohama (Nippatsu)

Gamba Osaka-Kashiwa (Panasta)

C Osaka-Kashima (Yodokou)

Fukuoka-Tosu (Best Denki Stadium)

Undecided Nagoya-Oita (Undecided)

◆31 knots

10/1 (gold)

Shonan-Yokohama (Lemon S)

10/2 (Soil) or 10/3 (Sun)

Kashima-Yokohama FC (Kashima)

Kashiwa-Sendai (Sankyo F Kashiwa)

Kawasaki F-Tokyo (Todoroki)

Gamba Osaka-Sapporo (Panasta)

Kobe-Urawa (Noevir)

Hiroshima-Nagoya (Esta)

Tokushima-Tosu (Naruto Otsuka)

Fukuoka-Shimizu (Best Denki)

Oita-C Osaka (Showa Denko Dome)

◆32 knots

10/16 (Sat) or 10/17 (Sun)

Kashima-Kawasaki F (Kashima)

Urawa-G Osaka (Saitama)

Tokyo-Nagoya (Ajinomoto Stadium)

Yokohama-Sapporo (Nissan Su)

Yokohama FC-Tokushima (Nippatsu)

Shimizu-Kashiwa (Undecided)

Kobe-Fukuoka (Noevir)

Hiroshima-C Osaka (Esta)

Tosu-Shonan (Ekimae Real Estate Stadium)

Oita-Sendai (Showa Denko Dome)

◆33 knots

10/22 (gold)

Urawa-Kashiwa (Saitama)

10/23 (Sat) or 10/24 (Sun)

Sapporo-Fukuoka (undecided)

Sendai-Hiroshima (Yurtec)

Tokyo-Kashima (Ajinomoto Stadium)

Kawasaki F-Shimizu (Todoroki)

Shonan-Yokohama FC (Lemon S)

Nagoya-Kobe (Toyota Stadium)

Gamba Osaka-Tosu (Panasta)

C Osaka-Yokohama (Yodogawa)

Tokushima-Oita (Naruto Otsuka)

◆ Section 34 undecided

Sendai-Nagoya

Kashima-Urawa

Kashiwa-C Osaka

Yokohama-Tokyo

Shonan-Hiroshima

Shimizu-Sapporo

Kobe-Tokushima

Fukuoka-Yokohama FC

Tosu-Kawasaki F

Oita-G Osaka

◆ Section 35 undecided

Sapporo-Shonan

Tokyo-Shimizu

Kawasaki F-Urawa

Yokohama-G Osaka

Yokohama FC-Tosu

Nagoya-Kashiwa

Kobe-Sendai

Hiroshima-Kashima

Tokushima-C Osaka

Fukuoka-Oita

◆36 knots

11/20 (Sat)

Sendai-Shonan (Yurtec)

Kashima-Oita (Kashima)

Urawa-Yokohama (Saitama)

Kashiwa-Fukuoka (Sankyo F Kashiwa)

Tokyo-Tokushima (Ajinomoto Stadium)

Yokohama FC-Kobe (Nippatsu)

Shimizu-Hiroshima (Iaista)

Gamba Osaka-Nagoya (Panasta)

C Osaka-Kawasaki F (Yodokou)

Tosu-Sapporo (Ekimae Real Estate Stadium)

◆37 knots

Saturday, November 27

Sapporo-Kashiwa (Sapporo Dome)

Kashima-Tosu (Kashima)

Urawa-Shimizu (Saitama)

Kawasaki FG Osaka (Todoroki)

Shonan-Tokushima (Lemon S)

C Osaka-Nagoya (Yodokou)

Kobe-Yokohama (Noevir)

Hiroshima-Tokyo (Esta)

Fukuoka-Sendai (Best Denki Stadium)

Oita-Yokohama FC (Showa Denko Dome)

◆38 knots

12/4 (Sat)

Sendai-Kashima (Yurtec)

Kashiwa-Oita (Sankyo F Kashiwa)

Tokyo-Fukuoka (Ajinomoto Stadium)

Yokohama-Kawasaki F (Nissan Su)

Yokohama FC-Sapporo (Nippatsu)

Shimizu-C Osaka (Iaista)

Nagoya-Urawa (Toyota Su)

Gamba Osaka-Shonan (Panasta)

Tokushima-Hiroshima (Naruto Otsuka)

Tosu-Kobe (Ekimae Real Estate Stadium)

* Subject to change due to the schedule of the Asian Champions League (ACL).

.

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Trending