Western Suburbs Scoreboard for Monday, 15th April, 2019

Scores and highlights can be emailed to tribwestsports@gmail.com

Note: Schedules are subject to change due to weather and other factors.

EVENTS Monday

HIGH SCHOOLS

BASEBALL

Bartlett at Streamwood, 4:30 pm

Batavia at North Pole Valley, 4:30 p.m.

Chicago Christian in St. Edward, 4:30 p.m.

East Aurora at Larkin, 4:30 p.m.

South Caird Valley in Elgin, 4:30 p.m.

Hinckley-Big Rock by Hiawatha, 4:30 p.m.

Jacobs by Hampshire, 4:30 p.m.

West Joliet in East Oswego, 4:30 p.m.

Latin at Elgin Academy, 6:30 pm

Marist by Beet, 4:30 p.m.

McHenry at Huntley, 4:30 p.m.

Minooka at Oswego, 4:30 p.m.

Christianview Christian by IMSA, 4:45 p.m.

Plano at Seneca, 4:30 p.m.

East Charles East at Wheaton Warrenville South, 4:30 p.m.

St. Charles North in Geneva, 4:30 p.m.

Saint Francis at Aurora Central Catholic, 4:30 p.m.

Sandwich at Westmont, 4:30 pm

Somonauk at Newark, 4:30 pm

Elgin South at East Glenbard, 4:30 p.m.

West Chicago at West Aurora, 4:30 pm

Yorkville at Kaneland, 4:30 p.m.

SOCIETY

Beta at Nazareth, 4:30 p.m.

Burlington Central at Woodstock, 6 p.m.

East Aurora at West Chicago, 6:30 pm

Elgin Academy at Latin, 4:30 p.m.

Geneva in East Oswego, 4:30 p.m.

Glenbard East at Bartlett, 6:30 p.m.

IMSA by Christian Harvest, 4:45 p.m.

Oswego by Romeoville, 4:30 p.m.

Reed Custer at Indian Creek, 4:30 p.m.

Rosary at Wheaton Academy, 4:30 p.m.

Saint John at St. Francis, 7:30 pm.

Streamwood at Lake Park, 5 p.

Timothy Christian at Hinckley-Big Rock, 4:30 pm

West Aurora at Larkin, 6 p.m.

North Wheatfield at St Charles North, 4:30 p.m.

Yorkville at Plano, 4:30 p.m.

SOFTWARE

Aurora Central Guardian at St. Edward, 4:30 p.m.

Bartlett at West Chicago, 4:30 p.m.

Batavia at North Plainfield, 4:30 p.m.

Burlington Central at Woodstock, 4:30 pm

Cary-Grove at Dundee-Crown, 4:30 p.m.

DeKalb at Neuqua Valley, 4:30 p.m.

East Aurora at West Aurora, 4:30 p.m.

Geneva at Wheaton Warrenville South, 4:30 p.m.

Genoa-Kingston by Byron, 4:30 p.m.

East Barracks in Elgin, 4:30 p.m

Glenbard North at St Charles East, 4:30 p.m.

Glenbard South at South Elgin, 4:30 p.m.

Hampshire at Crystal Lake Central, 4:30 p.m.

Hinckley-Big Rock by Hiawatha, 4:30 p.m.

Huntley at Crystal Lake South, 4:30 p.m.

Indian Creek at IMSA, 4:45 p.m.

Lake Park at Batavia, 4:30 p.m.

Naperville Central at Glen Metea, 4:30 p.m.

Naperville North at Glen Waubonsie, 4:30 p.m.

Oswego by Romeoville, 4:30 p.m.

East Oswego at North Plainfield, 4:30 p.m.

Plano at Seneca, 4:30 p.m.

Rosary at Wheaton Academy, 4:30 p.m.

Sandwich at Westmont, 4:30 pm

Somonauk at Newark, 4:30 pm

Stream by Larkin, 4:30 p.m.

Willows at Westminster Christian, 4:30 p.m.

VOLLEYBALL Boys

Wheaton Warrenville South at Neuqua Valley, 6 p.m.

DATE RESULTS DATE

HIGH SCHOOLS

BASEBALL

Antioch 6, Burlington Central 1

Crete-Monee 7, Yorkville 6

Yorkville (9-7): Bryan Corrigan 3-for-4, double, 2 kings, RBI.

Dundee-Crown 11, Schaumburg 1 (5 innings) t

Dundee-Crown (4-10): Justin Colon 2-for-2, double, 3 run, 2 RBI.

East Aurora 6, Larkin 5 (8 pm)

East Aurora (5-7, 5-3 Upstate Ocht): Orlando Garcia 2-for-3, run, RBI; single RBI won in 8th.

Hampshire 9, Jacobs 3

Hampshire (8-5, 3-4 Shannon Valley): Matthew Jahec HR, 2 runs, RBI.

Huntley 5, McHenry 3

Huntley (12-4, 6-2 Shannon Valley): Ely Paplanus (W) 4.1 IP, 2 H, 0 ER. Jason Peters double, run, RBI.

Kaneland 10, Dunlap 2

Kaneland (10-7): Nik Panico 3-to-5, double, HR, run, 2 RBI.

Lincoln-Way Central 7, Batavia 4

Batavia (7-5): Brad Niedzwiedz 2 RBIs.

Naperville Central 7, Metea Valley 2

Naperville Central (2-13, 1-3 DuPage Valley): Jared Suchevits 3-for-4, HR, 5 RBIs.

Neuqua Valley 8, St. Helens Charles North 7 (8 innings)

Neuqua (10-4): Ethan Schreier 3-for-5, run, RBI; winning plane in the top 8th.

St. Charles North (8-5): Patrick Bellock 2-for-3, 2 run, 2 RBI.

Oswego East 12, DeKalb 5

Oswego East (8-4): Andrew Petsche 4-for-4, double, HR, 2 run, 6 RBI.

Plainfield East 8, St. Helens Charles East 7 (9 th today)

East Charles East (7-3-1): Luke Matheny 2-for-5, double, 2 Run, RBI.

Richmond-Burton 16, Genoa-Kingston 3

Saint Bede 7, Plano 6 (10 innings)

Plano (5-11): Riley Stevenson 2-for-4, triple, 3 RBIs.

Edward 2-14, Woodstock 1-2

St. Edward (8-8): Mike Lopez (W) 5 IP, 3 H, ER; Run in Game 1. Jeff Mamrot 3-to-4, 2 double, 2 run, 4 RBIs in Game 2.

St. Viator 14, Beta 7

Beta (7-8, 1-1 East Suburbs): Charlie Romenesko 2-for-4, double, 2 RBI.

Sandwich 15, Newark 14

Sandwich (4-7): Jack Theurer 2-for-4, 3 RBI.

Newark (7-6-1): Brett Myre, run 2-for-4, 4 RBI.

Elgin South 9, Eastbard Glen 3

South Elgin (9-2, 7-1 Upstate Eight): Austin Doty 3-for-4, 2 runs, RBI.

Streamwood 11, Bartlett 2

Streamwood (6-7, 4-4 Upstate Eight): Colin Bielinski 2-for-3, 2 run, 2 RBI.

Waubonsie Valley 3, Naperville North 2

Waubonsie (5-9, 3-1 DuPage Valley): Dan Esch set up a single RBI in the 7th top. Will Cullen, two trials, two RBI.

West Aurora 6, West Chicago 5

West Aurora (10-4): Danny Marion 2-for-4, 2 RBIs.

SOCIETY

Aurora Central Catholic 8, Hinckley-Big Rock 0

ACC (4-4): Alex Orozco 4 goal.

Larkin 7, Rockford Auburn 0

Neuqua Valley 3, Lemont 0

St. Charles East 2, Geneva 1

St. Charles North 1, Bartlett 0

PEPSICO SHOWDOWN

At the Olympic Park, Schaumburg

Fourth round

Elgin 1, Lincoln-Way Central 0 (SO)

Elgin (6-7): Joana Mercado saves 14.

Jacobs 4, Glenbard West 3

Jacobs (6-6-1): Dominique Anderson 4 goals.

Metea Valley 2, Maine South 1 (SO)

Streamwood 5, Oak Forest 4 (SO)

Downers Grove North 4, Dundee-Crown 1

Dundee-Crown (4-5): Target Hailey Eckersberg.

Lincoln-Way East 2, Huntley 0

CLASSIC PLAINFIELD

Waubonsie Valley 2, West Aurora 1, semifinals

Plainfield North 3, Naperville Central 0, semifinals

Waubonsie Valley 4, Plainfield North 1, championship

ANSWERING THE TOURISM

U-High 3, Elgin South 2 (SO), semifinals

South Elgin 2, Hononegah 1, third

SOFTWARE

Ashton-Franklin Central 5-4, Indian Creek 4-5

Indian Creek (4-10): Brooke Probst 2-for-3, run, 2 RBIs in Game 1. Kelsie Jordal 2-for-3, run, RBI in Game 2.

Burlington Central 4, Jacobs 2

Burlington Central (9-1): Esterly Hailey won HR 3 in the 7th top.

Joliet West 8, Waubonsie Valley 0

Newark 8-5, 5-7 sandwich

Newark (14-4): Emily Schofield 2-for-3, HR, 2 Run, 2 RBI in the game 1.

Sandwich (5-8): Casey Delphey double, run, 2 RBIs in Game 2.

Plainfield East 12-10, Naperville North 9-20

Naperville North (8-6): Alaina Eyberger 2-for-4, HR, 4 RBIs in the game 1. Allison Arnold 2-for-4, HR, run, 7 RBI in the game 2.

Yorkville 10, Plainfield North 0 (5 innings)

Yorkville (15-2): Lauren Howard CG, H, 8 Ks. Calli Bishop 4-for-4, 2 run, 4 RBI.

KANELAND INVESTMENT

Kaneland 14, Batavia 8

Kaneland: Rose Roach 4-for-5, double, HR, 4 runs, 6 RBI.

Kaneland 12, DeKalb 5

Kaneland (10-2): Lauren Callahan 2-for-4, 2 HR, 2 run, 3 RBI.

MARENGO INVESTMENT

Huntley 9, St. Helens Charles East 0

Huntley (13-4): Briana Bower CG, 0 H, 14 K.Grace Kutz 3-for-3, single AD, grand slam, 6 RBI.

Ottawa 8, St. Louis, Missouri Charles East 2

Pontiac 10, Huntley 0

Pontiac 9, St. Helens Charles East 2

ST. EDWARD INVESTMENT

Hampshire 18, Central Catholic Aurora 8

Hampshire: Katie Del Rio 4-for-4, 5 runs, RBI. Sarah Bowen 4-for-5, double, 5 RBI.

ACC: Isabel Gonzalez 2-for-3, HR, 2 Run, 2 RBI.

Hampshire 10, Farmington 0 (5 innings)

Hampshire: Miki HR Snider, 2 run, 2 RBI.

Hampshire 14, DePaul Prep 4 (6 innings)

Hampshire (6-6): Shelby Siegbahn 3-for-4, 2 run, 4 RBI.

Aurora Central Catholic 5, Genoa-Kingston 1

ACC: Izzy Hernandez 2-for-4, HR, 2 RBIs.

Aurora Central Catholic 13, Rockford East 3 (5 pm)

ACC (16-2): Lizzie Albert 2-for-3, 2 run, 3 RBI.

Genoa-Kingston 15, Farmington 0

Genoa-Kingston (8-6): Leea Perry 4-for-4, 2 doubles, 4 runs, RBI.

Farmington 7, Genoa-Kingston 6

Genoa-Kingston: Ashley Clemente 2-for-5, 2 RBIs.

SWEDEN ANNOUNCES

MINOOKA INVITATIONAL

Best team and other local teams (16 scoring teams): 1. Batavia 93, 3. Huntley 80, 4. Kaneland 66, 8. Neuqua Valley 45, 11. Waubonsie Valley 23.

Local winners

800: Adam Kennedy, Batavia, 2: 01.45. 3,200: Ian Geisler, Huntley, 9: 28.73. 1,600 relay: Batavia, 3: 26.52. 3,200 relay: Batavia, 8: 04.10. Pol Dome: Aden Stapleton, Waubonsie, 13-8.

LOCAL COLLEGE

BASEBALL

Aurora 8-5, Illinois Tech 7-8 (Game 1, 12 innings) t

Aurora (19-5, 8-1 NACC): A.J. Gill 3-R-AD, 4 RBI. Colin Rivard won a single RBI in the 12th bottom. Gill 2-for-3, triple, run, 2 RBIs in Game 2.

Moraine Valley 3-12, Waubonsee 1-8

North Central 11-12, Elmhurst 7-6

Mid-North (17-7, 7-3 CCIW): Rob Marinec 4-on-6, triple, HR, 3 runs, 3 RBIs in the game 1. Joe Rizzo 5-for-6, double, 2 Run Game 2.

St. Ambrose (Iowa) 4-8, Judson 2-7

Judson (12-24, 7-12 ADAC): Jared Kromminga, RBI ran in Game 1. Kromminga 2-for-5, 2 HR, 2 Run, 2 RBI in Game 2.

LOTTERY OF MINN

Aurora 13, Milwaukee Engineering (Wis.) 2

Aurora (8-3, 6-1 MLC): Josh Boyko 3 goal.

THE LOTTERY OF WOMEN

Aurora 9, Beloit (Wis.) 1

Aurora (9-4, 8-1 MWLC): Claire Carlson 2 goal, 2 helps.

SOFTWARE

North Central 7-9, Mount Mary (Wis.) 3-1 (Game 2, 5 innings)

North Central (20-6): Jaime Smith 3 RBIs in Game 1. Corban Gianna CG, 5 IP, H, ER, 6 Ks and Rachele Belletini 2-for-3, double, run, 3 RBIs in Game 2.

St. Ambrose (Iowa) 5-1, Judson 3-4

Judson (18-14, 10-8 ADAC): Haley Dobson HR, 2 RBI in Game 1. Skye Osborne 2-for-4, HR, 2 Run, 2 RBIs in Game 2.

Milwaukee Engineering (Wis.) 9-4, Aurora 1-2

TRANSFER OF MONTHS

BAILEICTINE RELAYS

Best team and other local team (27 scoring teams): 1. Mid-North 172, 7. Aurora 43.5.

Local winners

400: Peyton Piron, North Central, 48.36. 400 blocked: Erik Musgrave, North Central, 55.53. 1,600 relay: North Central (Gavin Cernek, Maceo Findlay, Michael Stanley, Piron), 3: 17.88. 3,200 relay: North Central (Michael Anderson, Cameron Benes, Chris Buechner, Brendon Sebastian), 7: 48.46. High jump: Nicholas Janica, North Central, 6-8.

TRANSFER OF WOMEN

BAILEICTINE RELAYS

Best local team teams (26 scoring teams): 1. Lewis 143, 4. Mid-North 80, 11. Aurora 35.5.

Local winners

5,000: Jackie Schane, Aurora, 17: 57.07. Relay on the remote weight: North Central (Rachael Vaccaro, Kacie Moran, Jenna Yakesh, Marissa Richards), 13: 04.50.

Compiled by Josh Krockey and Chris Pummer.

Leave a comment

Send a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.