Skip to main content
News Directory 3
  • Business
  • Entertainment
  • Health
  • News
  • Sports
  • Tech
  • World
Menu
  • Business
  • Entertainment
  • Health
  • News
  • Sports
  • Tech
  • World
Cooking homemade chicken nuggets costs double store-bought prices

Cooking homemade chicken nuggets costs double store-bought prices

October 2, 2026 Jennifer Chen Health
News Context
At a glance
  • Sherman found that producing non-ultra-processed chicken nuggets at home cost $21.74 for 800g, or $2.72 per 100g, requiring a cook time of 1 and a half hours.
  • Machado stressed that individuals are not to blame for high consumption levels.
Original source: theguardian.com

<>

Cooking Chicken Nuggets From Scratch Costs Double Store-Bought Prices

Sherman found that producing non-ultra-processed chicken nuggets at home cost $21.74 for 800g, or $2.72 per 100g, requiring a cook time of 1 and a half hours. By comparison, a 400-gram bag of frozen Ingham’s crumbed chicken breast nuggets cost $5.50, or $1.38 per 100 grams, with a cook time of 18 minutes. The homemade recipe required making fresh mayonnaise from scratch without emulsifiers and sourcing simple store-bought bread crumbs containing only flour, yeast, and salt. Evaluating the grocery items, Hanan noted that processed foods with long ingredient lists are not inherently bad and that nutritional value matters more, the bbc.co.uk reported. Hanan explained that ingredients like disodium diphosphate and sodium bicarbonate are used in batter to create a light, crisp texture, while mandatory additions such as calcium carbonate, niacin, and thiamin are legally required in white wheat flour in the UK.

Public Health Researchers Warn Food Systems Drive High Consumption

Machado stressed that individuals are not to blame for high consumption levels. Instead, she argued that powerful corporations dominate the food system, utilizing cheap ingredients and intensive marketing to make these products highly available, convenient, and profitable. Broad health risks associated with high ultra-processed food intake include increased risks of cardiovascular events, type 2 diabetes, metabolic syndrome, and mental health challenges like depression and anxiety, reported. For cardiovascular outcomes specifically, studies linked higher consumption to a 24% greater risk, with every extra 100 grams eaten daily tied to a 14% increase in risk. Additional analyses published by the independent.co.uk noted that common household items like sliced bread, flavoured yoghurt, and jarred pesto often carry high levels of salt, fat, sugar, and preservatives, prompting nutritionists to recommend whole-food swaps such as plain Greek yoghurt with fresh fruit or simple oat-based muesli.

Share this:

  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Share on X (Opens in new window) X

Keep reading

  • Adam Husler details signs of a better yoga teacher
  • Lendan Launches Pink Campaign 2026 to Support Breast Cancer Research

Related

Search:

News Directory 3

News Directory 3 catalogs US newspapers, news services, newsstands and digital news outlets across all 50 states. Browse local publishers by city, state, or topic, and follow current headlines linked back to their original sources.

Quick Links

  • Disclaimer
  • Terms and Conditions
  • About Us
  • Advertising Policy
  • Contact Us
  • Cookie Policy
  • Editorial Guidelines
  • Privacy Policy

Browse by State

  • Alabama
  • Alaska
  • Arizona
  • Arkansas
  • California
  • Colorado

© 2026 News Directory 3. All rights reserved.
For contact, advertising, copyright, issues email: office@newsdirectory3.com